Strona w budowie...

Tu jesteś: strona główna > odprwadzanie ścieków

WARTO WIEDZIEĆ...

By wykorzystać grunt jako odbiornik ścieków musi on wykazywać się przynamniej minimalną chłonnością.

RODZAJE ODBIORNIKÓW ŚCIEKÓW

Wspólną cechą oczyszczalni niebazujących na elementach rozsączających jako sposobie doczyszczania ścieków, jest konieczność odprowadzenia oczyszczonych ścieków do odbiornika. Może go stanowić grunt, rzeka, rów melioracyjny itp.
Zwykle łatwiej jest oczyścić ścieki niż zapewnić długotrwałe ich odprowadzanie. Szczególnie gdzie jedynym możliwym odbiornikiem jest grunt.

Grunt

By grunt mógł funkcjonować jako odbiornik ścieków musi wykazywać się przynajmniej minimalną chłonnością. Im jest on bardziej chłonny (przepuszczalny) tym mniejszych rozmiarów może być poletko rozsączające.

Niezrozumiałym jest stwierdzenie niektórych osób rozważających budowę oczyszczalni: chcę oczyszczalnię 'bezdrenażową' ponieważ mam słabo przepuszczalny grunt. Otóż, jeżeli jedynym dostępnym na danej działce odbiornikiem ścieków jest grunt to i tak nie da się uniknąć wykonania drenażu. Pozostaje tylko kwestia czy będzie on służył tylko do odprowadzenia ścieków już oczyszczonych, czy również jego zadaniem będzie doczyszczenie ścieków. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by zamiast rur drenarskich zastosować adekwatną ilość pakietów lub tuneli rozsączających.

Oczyszczone ścieki do gruntu można odprowadzać również za pomocą studni chłonnej. Najczęściej jej konstrukcja przypomina konstrukcję tradycyjnej kopanej studni wykonanej z kręgów betonowych, z tą różnicą, że w studni chłonnej dno stanowi co najmniej 1,0 m warstwa żwiru. Minimalna średnica studni chłonnej wynosi 1,0 m. Nie zaleca się obciążania studni chłonnej zrzutem ścieków większym od 1,0 m3/d. Studnię chłonną można stosować tylko w podłożach dobrze przepuszczalnych.

Ważną informacją w przypadku wykorzystania gruntu jako odbiornika ścieków jest maksymalny użytkowy poziom wodonośny wód podziemnych występujący na działce. Przepisy wymagają by miejsce wprowadzenia ścieków znajdowało się co najmniej 1,5 m powyżej w/w poziomu wód. Przepis ten uniemożliwia wykonanie oczyszczalni z odprowadzeniem ścieków do gruntu na działkach z bardzo wysokim poziomem wód.

Inne odbiorniki

Odbiornikiem ścieków oczyszczonych może być rzeka. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego oraz zapewnienie w niektórych przypadkach odpowiednich stężeń azotu i fosforu (niewymaganych w przypadku odprowadzenia ścieków do gruntu).
W przypadku odprowadzania ścieków do rowu melioracyjnego konieczne może być wcześniejsze uzyskanie zgody we właściwym miejscowo Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych.